Když už musíte, protože se nedá záležitost vyřešit telefonem (Chtěli bychom objednat 3 trubky, asi takhle dlouhý…) nebo houknutím z okna (Hujer, metelesku blesku![1]), pište stručně. Podle doporučení nemá e-mail překročit 25–35 řádků (cokoli delšího se vkládá jako příloha k e-mailu).

Předmět e-mailu je jako novinový titulek. Pomáhá s okamžitou orientací – několik slov napoví mnohé. Proč bychom ale nemohli předmět Setkání nahradit slovy Káva se dvěma nebo Přání k 35. narozeninám zaměnit za Přání k šestému výročí 29. narozenin? E‑mail bez vyplněného předmětu se také hůře vyhledává v odeslané/odstraněné poště.

JEN PĚT VĚT. Psaní dlouhých e-mailů nás stojí čas. Odpovídání na dlouhé e-maily nás stojí ještě víc. Omezte se na nezbytné minimum. Zkuste „narvat“ celou myšlenku do pěti vět. Vět – ne souvětí. Pamatujete rok 2000 a sms zprávy omezené na 160 znaků? Omezte se na:

  • oslovení (v 5. pádě) – Vážený pane Spěšný,
  • krátký úvod – reaguji na naše setkání u kávy se dvěma mlíčky…
  • vyvrcholení (v písemném styku) – Objednávám 3 běhy (semináře) pro svých 90 oveček…
  • pozdrav a podpis – Srdečně zdraví zdravý a zdraví přející Olda Nový

OMEZTE SMAJLÍKY. „Emoticony“ vyjadřují emoce. Víc smajlíků nutně nepřináší více radosti. Pamatuji na výpověď zaslanou zaměstnanci e-mailem, v němž tajemník – zřejmě pod vlivem hormonu štěstí – gratuloval zaměstnanci k výpovědi podle § 52 písm. g) s notnou dávkou smajlíků.

Použijte emoce. V písemném styku používáme emoce prostřednictvím interpunkce. Přemýšlíte…? Máte nápad?! Nebo chcete někoho mailem seřvat!?!?!

Že pomocí vhodně či nevhodně zvoleného interpunkčního znaménka můžeme dát najevo své emoce, poznáte z příkladu níže. V každém z řádků bylo použito jiné znaménko, které dává větě jinou významovou hodnotu, přitom se vždy jedná o tatáž slova. Řekněte si každou z vět a přemýšlejte, co vlastně říká…

Mám tě rád.

Mám tě rád…

Mám tě rád!

Mám tě rád!!!

Mám tě rád?!

(Ne)správnou volbou interpunkčního znaménka dáváme najevo své emoce (radost, smutek), náladu (rozladění), postoj či zájem. Volte jej uvážlivě…

ODLOŽTE VZTEK. Na důležitý e-mail je dobré se vyspat. Nejednomu z nás se stalo, že poslal e-mail a další den litoval jeho obsahu. „Kéž bych to mohl vzít zpět,“ říká si mnoho z nás každý den. Napište e-mail, uložte jej do konceptů a ráno se k němu vraťte. Odstraňte chyby, zjemněte styl, doplňte klíčová fakta. Prostě: dvakrát važ – jednou piš.

NENÍ E-MAIL JAKO EMAIL. „Poslal jsem ti email,“ hlásí sms zpráva v mobilu. Reaguji slovy: „Nemám v plánu nic natírat. Pošli raději slaninu.“ E-mail je elektronická pošta, kdežto email [emajl] je nátěrová hmota.

Příklad e-mailu

Předmět: 09.03./09:03

Obsah:
Vážený pane tajemníku,
stavím se 09.03.2016 v 09:03.
Pokud termín nevyhovuje, nabízím 10.03. v 10:03.
S přáním nekončícího víkendu
Radim Martynek

Tajemníkova odpověď zněla:
D. den.
Děkuji. Káva ve středu v 09:03.
H. den. V.

[1] Wikipedie: Metelesku blesku je jako fiktivní rumunské slovní spojení použito v české filmové komedii Marečku, podejte mi pero! (1976). Ve scéně, kde dílenský mistr Kroupa (Jiří Sovák) při návštěvě rumunské delegace v továrně na zemědělské stroje odhání podlézavého Hujera (Václav Lohniský) slovy „Hujere, jděte si po svejch!“, tlumočník (Jaroslav Vozáb) přeloží tuto větu slovy: „Hujer, metelesku blesku!“ Správný česko-rumunský překlad věty ovšem je: „Hujer, du-te pe drum!“.

Radim Martynek ODBORNÁ TÉMATA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *