Sem tam se objeví otázka na pořadí psaní příjmení, používá-li člověk dvě. Mylnou domněnkou bývá, že zatímco to první je vyvdané, to druhé je rodné. Částečně je teze správná, nicméně to druhé nemusí být rodné, ale předchozí (pokud se žena mezitím stihla rozvést). V oficiálním styku oslovujeme všemi příjmeními, která žena uvádí, nicméně používá-li žena…
Read moreČerstvý chleba každý den :-)
Asi málokomu se chce běhat v podzimních plískanicích do pekařství, a tak i já se nechal inspirovat rodiči své manželky a začal péct vlastní chléb. Večer ho zadělám – ráno ho upeču. Co je třeba na 1 chléb: vše zamíchat v míse a přidat vytvořit řidší těstozakrýt útěrkounechat přes noc nakynoutráno vložit do vyhřáté formy a upéct…
Read moreNení magistr jako magister… nebo je?
Samostatnou kapitolou jsou tituly získané v zahraničí. Podle ekvivalenčních dohod používají čeští absolventi zahraničních studijních programů své akademické tituly v té podobě, v jaké je mají zapsány na diplomu ze zahraničí. Nejde o žádný zákon – jde pouze o dohodu několika týpků na úrovni ministerstev, kteří nedomysleli následky. Absolvent práva v Polsku získává totiž akademický titul magister, který není…
Read moreIng. Bc., nebo jen Ing.?
Kdybych se měl zamyslet, jakou otázku mi lidé pokládají naprosto na každém semináři, pak by to byla tato: „Proč někteří lidé používají zároveň Ing. i Bc.? Je to správné?“ No, to záleží :-) Pokud člověk studoval 3 roky bakalářský studijní program a získal titul Bc., smí jej používat. Pokud pokračuje ve studiu v navazujícím magisterském programu…
Read moreProč darovat krev?
Dneska jsem v nemocnici potkal Rubeuse Hagrida, kterého znáte jako jednu z postav ze série knih o Harrym Potterovi napsaných J. K. Rowlingovou. Ale o tom až za chvíli. Když se zeptáte Googlu, proč darovat krev, dozvíte se, že získáte: Můj otec, kterého jsem kvůli jeho brzkému skonu nikdy nepoznal, byl držitelem plakety prof. MUDr. Jana Janského…
Read more