Stále častěji vyplouvají na povrch praktiky některých firem a lektorů,kteří chtě/nechtě (jak kdo) uvádějí úřady v omyl.Neproškolí to, co úřad v plné šíři očekává, ale jen to, co si úřad v dobré víře objednal. „A proč jste mě nevaroval?!“ vytýkal mi nejeden tajemník, když si objednal seminář úpravy úředních dokumentů podle ČSN 01 6910 a po jeho…
Read moreOsobní dopis vedoucího pracovníka
… je ten nejprestižnější dokument, jaký můžeme kdy dostat. Osobní dopis a výplatní pásku. Přitom málokterý ze 179 městských úřadů, které jsou mým klientem, tento dokument vůbec používá. Při zvláštních příležitostech píší představitelé státu, měst, obcí nebo společností osobní dopisy, které mají výjimečný charakter. Používají se při odchodu zaměstnance do důchodu, při blahopřání k narození dítěte……
Read morePrvní, druhé, třetí… příjmení
Sem tam se objeví otázka na pořadí psaní příjmení, používá-li člověk dvě. Mylnou domněnkou bývá, že zatímco to první je vyvdané, to druhé je rodné. Částečně je teze správná, nicméně to druhé nemusí být rodné, ale předchozí (pokud se žena mezitím stihla rozvést). V oficiálním styku oslovujeme všemi příjmeními, která žena uvádí, nicméně používá-li žena…
Read moreNení magistr jako magister… nebo je?
Samostatnou kapitolou jsou tituly získané v zahraničí. Podle ekvivalenčních dohod používají čeští absolventi zahraničních studijních programů své akademické tituly v té podobě, v jaké je mají zapsány na diplomu ze zahraničí. Nejde o žádný zákon – jde pouze o dohodu několika týpků na úrovni ministerstev, kteří nedomysleli následky. Absolvent práva v Polsku získává totiž akademický titul magister, který není…
Read moreIng. Bc., nebo jen Ing.?
Kdybych se měl zamyslet, jakou otázku mi lidé pokládají naprosto na každém semináři, pak by to byla tato: „Proč někteří lidé používají zároveň Ing. i Bc.? Je to správné?“ No, to záleží :-) Pokud člověk studoval 3 roky bakalářský studijní program a získal titul Bc., smí jej používat. Pokud pokračuje ve studiu v navazujícím magisterském programu…
Read moreNejčastější chyby v dokumentech
Stále častěji se na mě obracejí starostové s dotazy, jaké že jsou ty nejčastější chyby vznikající při vytváření písemností v samostatné a přenesené působnosti. Jsou si totiž vědomi toho, že jejich úředníci jsou odborníky ve svých ZOZkách, ale lidová tvořivost častokrát vyhrává nad pravidly (nejen) pro úpravu dokumentů. Velmi vážné chyby (rozpor se zákonem) Středně vážné chyby…
Read moreŘeditelé a ky
Ne, v nadpise není chyba. Jde jen o jakousi lidovou tvořivost některých šéfů :-) Velmi často mi chodí od absolventů našich seminářů zajímavé dotazy, které i mně rozšiřují obzory stran toho, co úředníky trápí. Dotaz:Připravuji novou úpravu metodických pokynů, kde byla v obecné rovině na několika místech zmíněna funkce ředitele školy (ve významu: všichni ředitelé a ředitelky v…
Read moreLoga, logo manuály a směrnice :-)
Jeden můj klient zaplatil 490.000 Kč za logo manuál plný chyb… Neplaťte víc, než je nezbytné… Více v textu níže… Každé město chce mít své logo! S požadavky se roztrhl pytel a grafická studia mají žně. V rámci takového manuálu umí grafik navrhnout logo [pozor, začíná nudný výčet položek] jeho barevné a černobílé varianty, ochrannou…
Read moreVtipné tituly aneb Postřehy ze seminářů :-)
Absolvent veterinárního lékařství a veterinární hygieny, který získal titul MVDr., je pro mnohé malý vykastrovaný doktor. Titul MDDr. účastníci komentují jako doktora na mateřské dovolené a DiS. by měl být diplomovaný striptér. V prvním případě jde o doktora zubního lékářství – dentistu (z latiny medicinae dentium doctor), ve druhém o diplomovaného specialistu (absolventa vyšší odborné školy)….
Read moreIČO nebo IČ?
Vnímavý čtenář nemusí ve čtení pokračovat, protože si odpověď přečetl hned v nadpisu :-) Kdyby byla správná pouze jedna varianta, musela by před nebo být čárka. Čtyři zákony definují dvě zkratky:zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání: § 10 – identifikační číslo osoby (IČO)zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech: § 24 – identifikační číslo…
Read moreJak oslovit orgán?
Stejně tak jak nepoužíváme v e-mailech „na shledanou“, není žádný důvod používat v písemné komunikaci to vulgární „dobrý den“. Na toto téma jsem ostatně publikoval už několik článků. Jak ale začít e-mail, když nevíme, komu píšeme? Do mé schránky dorazil velmi zajímavý e-mail: „Ráno jsem měla debatu s kolegou o oslovování. Chtěl psát Vážená rado města… Moc…
Read moreJeště používáte v dokumentech písmo Times?
Od roku 1997, kdy byl vynechán v dopisech předtisk slova VĚC, se toho změnilo docela dost. Datum jsme začali psát dvoumístně a bez mezer (01.05.2024), čas výhradně s dvojtečkou (10:33) a samotná ČSN 01 6910 se v úpravě dokumentů stala zdrojem spíše sekundárním, když ustoupila čtyřicítce mnohem relevantnějších zákonů a judikátů. Díky nim dnes už víme, že na…
Read morePodvody a podvodníci (nejen) ve vzdělávání
I po 4 letech, co jsem poprvé upozornil na praktiky AQE, se na mě obracejí úředníci napříč ČR, že po absolvovaném semináři mají více dilemat než před seminářem. Lektorka Kratochvílová jim prý tvrdila to a tamto a jim to úplně nesedí. Já otevřu zákon a ukážu úředníkovi, jak tomu opravdu je. Úpravu dokumentů školím od…
Read moreKalendářní data v praxi
Na semináři Současná legislativa a její dopad na úpravu dokumentů – etiketa a normy v písemném styku dávám účastníkům na výběr z těchto formátů: a) 5. 1. 2023b) 05.01.2023c) 5.1.2023d) 05. 01. 2023 a ptám se, který je podle nich správný. Správnou odpověď poskytnou jen ti účastníci, kteří vědí, že formát data je definovaný zákonem již…
Read morePřestupky, přestupci a přestupkyně aneb co je už za hranou
Zastavil jsem u pošty, vystoupil z vozu, zamkl jej a všiml si strážníka, jak stojí na chodníku a zírá na mě. Přemýšlel jsem, co je špatně… proč mě pozoruje… proč nic neřekne… „Je vše v pořádku?“ neodolal jsem a zeptal se. Otočil se a poodešel. Když jsem se vrátil po sedmi minutách z pošty, už měl vypsaný bloček…
Read more