Ne, v nadpise není chyba. Jde jen o jakousi lidovou tvořivost některých šéfů :-) Velmi často mi chodí od absolventů našich seminářů zajímavé dotazy, které i mně rozšiřují obzory stran toho, co úředníky trápí. Dotaz:Připravuji novou úpravu metodických pokynů, kde byla v obecné rovině na několika místech zmíněna funkce ředitele školy (ve významu: všichni ředitelé a ředitelky v…
Read moreLoga, logo manuály a směrnice :-)
Jeden můj klient zaplatil 490.000 Kč za logo manuál plný chyb… Neplaťte víc, než je nezbytné… Více v textu níže… Každé město chce mít své logo! S požadavky se roztrhl pytel a grafická studia mají žně. V rámci takového manuálu umí grafik navrhnout logo [pozor, začíná nudný výčet položek] jeho barevné a černobílé varianty, ochrannou…
Read moreVtipné tituly aneb Postřehy ze seminářů :-)
Absolvent veterinárního lékařství a veterinární hygieny, který získal titul MVDr., je pro mnohé malý vykastrovaný doktor. Titul MDDr. účastníci komentují jako doktora na mateřské dovolené a DiS. by měl být diplomovaný striptér. V prvním případě jde o doktora zubního lékářství – dentistu (z latiny medicinae dentium doctor), ve druhém o diplomovaného specialistu (absolventa vyšší odborné školy)….
Read moreIČO nebo IČ?
Vnímavý čtenář nemusí ve čtení pokračovat, protože si odpověď přečetl hned v nadpisu :-) Kdyby byla správná pouze jedna varianta, musela by před nebo být čárka. Čtyři zákony definují dvě zkratky:zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání: § 10 – identifikační číslo osoby (IČO)zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech: § 24 – identifikační číslo…
Read moreJak oslovit orgán?
Stejně tak jak nepoužíváme v e-mailech „na shledanou“, není žádný důvod používat v písemné komunikaci to vulgární „dobrý den“. Na toto téma jsem ostatně publikoval už několik článků. Jak ale začít e-mail, když nevíme, komu píšeme? Do mé schránky dorazil velmi zajímavý e-mail: „Ráno jsem měla debatu s kolegou o oslovování. Chtěl psát Vážená rado města… Moc…
Read moreJeště používáte v dokumentech písmo Times?
Od roku 1997, kdy byl vynechán v dopisech předtisk slova VĚC, se toho změnilo docela dost. Datum jsme začali psát dvoumístně a bez mezer (01.05.2024), čas výhradně s dvojtečkou (10:33) a samotná ČSN 01 6910 se v úpravě dokumentů stala zdrojem spíše sekundárním, když ustoupila čtyřicítce mnohem relevantnějších zákonů a judikátů. Díky nim dnes už víme, že na…
Read morePodvody a podvodníci (nejen) ve vzdělávání
I po 4 letech, co jsem poprvé upozornil na praktiky AQE, se na mě obracejí úředníci napříč ČR, že po absolvovaném semináři mají více dilemat než před seminářem. Lektorka Kratochvílová jim prý tvrdila to a tamto a jim to úplně nesedí. Já otevřu zákon a ukážu úředníkovi, jak tomu opravdu je. Úpravu dokumentů školím od…
Read moreKalendářní data v praxi
Na semináři Současná legislativa a její dopad na úpravu dokumentů – etiketa a normy v písemném styku dávám účastníkům na výběr z těchto formátů: a) 5. 1. 2023b) 05.01.2023c) 5.1.2023d) 05. 01. 2023 a ptám se, který je podle nich správný. Správnou odpověď poskytnou jen ti účastníci, kteří vědí, že formát data je definovaný zákonem již…
Read morePřestupky, přestupci a přestupkyně aneb co je už za hranou
Zastavil jsem u pošty, vystoupil z vozu, zamkl jej a všiml si strážníka, jak stojí na chodníku a zírá na mě. Přemýšlel jsem, co je špatně… proč mě pozoruje… proč nic neřekne… „Je vše v pořádku?“ neodolal jsem a zeptal se. Otočil se a poodešel. Když jsem se vrátil po sedmi minutách z pošty, už měl vypsaný bloček…
Read morePeněžní částky psané slovy
Uvědomuji si, kolik článků vzniká díky podnětům ze seminářů. Ani tento není výjimkou. Bylo to na semináři v jednom moravském městě, kdy jsem po jeho skončení byl napomenut jednou z účastnic, že si dělám z nebinárních lidí – tedy těch, kteří nejsou ani muž ani žena – srandu. A že jsem prý urazil polovinu účastníků. Inu, já to…
Read morePodpis, nebo vlastnoruční podpis?
Na semináři Současná legislativa a její dopad na úpravu dokumentů – etiketa a normy v písemném styku vysvětlujeme, že na úřední desku patří výhradně nepodepsaný dokument a jako oporu používáme ustanovení § 69 správního řádu, který v odst. 1 stanoví: Podpis oprávněné úřední osoby je na stejnopisu možno nahradit doložkou „vlastní rukou“ nebo zkratkou „v. r.“…
Read moreZákaz krmení koček?
Když obec Petrohrad vydala zákaz krmení toulavých koček, zvedl se na sociálních sítích obrovský odpor proti starostce, které v příspěvcích hrozili podáním trestního oznámení pro týrání zvířat vyhladověním. Ke mně se fotka dostala od mého klienta s dotazem, co na to jako milovník koček (nejen dvounohých) říkám. Inu, zarazilo mě to. Představa, že venku pobíhá kočka –…
Read moreDobrý úřad v praxi
Když jsem před 9 lety připravoval projekt DOBRÝ ÚŘAD coby systém řízení kvality, díky kterému úřad získává vnější a vnitřní zpětnou vazbu (od občanů, ale také od zaměstnanců), někteří starostové a tajemníci byli vyděšení. Obávali se, že nepopulární agendy budou mít špatná hodnocení. Praxe ale ukázala, že občan nehodnotí výsledek správního řízení, ale to, jak…
Read moreZrušme akademické tituly!
Nedávno mě oslovil jeden tajemník s prosbou o názor… Přišel s nápadem, že by se mu líbilo uvádět jména zaměstnanců ve styku s veřejností bez titulu (v e-mailu, na dveřích, v dopisech, v rozhodnutích apod.). A že co na to říkám. Moje reakce na sebe nenechala dlouho čekat: Akademický titul je nepovinný prvek a jeho používání není…
Read moreSkenování podpisů úředníků
Představte si, že podepíšete dokument, podatelna ho naskenuje na elektronickou úřední desku, vyvěsí na kamennou úřední desku a kdokoli z občanů města má možnost Váš podpis zneužít. Důkazní břemeno v případě zneužití podpisu na směnce, kterou jste nikdy neviděli, bude pak na Vaší straně! Jenže podpis je Váš, takže hrozí, že budete cálovat po zbytek svého života….
Read more