Před 11 měsíci jsem podal žalobu na jednu firmu, která mi dlužila peníze. Šance na výhru byla podle právníka cca 80 %. Po čase se soud rozhodl, že se tím zabývat nechce, a hodil vše na mediátora. Sešli jsme se k mediaci v pěti lidech: žalobce a můj právník – žalovaný a jeho právník – mediátor.

Mediátor nás rozhodil do dvou kanceláří – každého se svým právníkem. Nejprve šel k nám a zeptal se mě, na jakou hodnotu jsem ochoten přistoupit, aby mohlo dojít ke smírnému řešení. Byl jsem ochoten jít ze 190.000 Kč na 150.000 Kč. Mediátor odešel do vedlejší kanceláře a otázka byla zřejmě stejná: „Kolik jste ochotni zaplatit, ač tedy s pohledávkou žalobce vůbec nesouhlasíte?“

Vrátil se během několika minut a říká: „Pojďte se mnou.“ Doprovodil nás do sousední kanceláře, kde seděl žalovaný se svým právním zástupcem: „Právníci ven!“ nařídil a zavřel za nimi dveře. „Pánové,“ začal psát čísla na flipchart, „Vy chcete po žalovaném nejméně 150.000 Kč. Vy jste ochoten dát nejvýše 90.000 Kč. Jste dva inteligentní lidé, takže Vám dávám pět minut, abyste se dohodli. Na viděnou,“ a zabouchl dveře.

„No, to si dělá srandu!“ vyprskl jsem smíchy. „Tak my si platíme právníky, protože nejsme schopni se rok domluvit, a on nám je sebere a dá nám pět minut, abychom se dohodli,“ kroutili jsme hlavami ve stejném rytmu.

Klučina v mých letech. Taky jednatel. Znalec toho, jak těžký má podnikatel život. „Když to zprůměrujeme,“ navrhl jsem, „jeden přidá – druhý sleví,“ dodal. Podali jsme si ruku a po třech minutách byl roční spor vyřešen.

Sedl jsem do auta a vydal se na 3hodinovou cestu do Rtyně v Podkrkonoší. U nasedání a vysedání z auta a při vstávání z postele mě posledních 11 měsíců vždy doprovází silná bolest v bederní oblasti. Dnes nic. „Hm,“ divil jsem se, „uvidím, jak se mi ráno bude vstávat.“ Po 11 měsících problém se zády zcela zmizel. Ten problém jsem měl celou dobu, co byl můj spor u soudu. Je nutno říkat víc?

 

„Psychosomatika jako pojem má svůj původ ve starověké řečtině, a to z dvou slov „psyché“ – duše a „soma“ – tělo. Její úlohou je zkoumat vztahy mezi těmito dvěma slovy, a to hlavně z vlivu psychických funkcí a pochodů na organizmus. Psychologické faktory somatických onemocnění zkoumala i psychosomatická medicína, která potvrdila vztah mezi tělesným stavem a psychickými i emocionálními složkami. Později byla do tohoto vztahu přidaná i sociální složka. V užším slova smyslu je psychosomatika stále chápána jako problematika omezeného druhu chorob, při kterých jsou tělesné obtíže, změny a poruchy funkce podmíněné duševním stavem.“ (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychosomatika)