Stále častěji vyplouvají na povrch praktiky některých firem a lektorů,
kteří uvádějí úřady v omyl.
Neproškolí to, co úřad v plné šíři očekává, ale jen to, co si úřad v dobré víře objednal.

„A proč jste mě nevaroval?!“ vytýkal mi nejeden tajemník, když si objednal seminář úpravy úředních dokumentů podle ČSN 01 6910 a po jeho absolvování zjistil, že vyhodil peníze úřadovým komínem.

Rozmohl se nám tady takový nešvar… a nejde o sloveso „prcat“ (z filmu Pelíšky). Vzdělávací firmy – AQE, Bova, agentura Ámos, Noveko, … – nabízejí seminář úpravy úředních dokumentů podle normy ČSN 01 6910 (popř. jen téma úpravy dokumentů jako součást jiného semináře). Úřad si je objedná a ony úředníky proškolí. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby do úpravy dokumentů vznikajících v samostatné a přenesené působnosti nevstupovala obrovská spousta zákonů a judikátů, např. správní řád, zákon o matrikách, zákon o registru smluv, zákon o archivnictví a spisové službě, …, které mají před samotnou normou přednost (viz schéma).

Firmy se hájí, že si úřad objednal úpravu dokumentů podle normy, že nechtěl úpravu dokumentů podle legislativy a judikatury, ale úřad netušil, že jejich seminář nezahrnuje vše, co potřebují (ostatně proto si v dobré víře objednaly odborníka, který se ukázal odborníkem nebýt). Je to taková obhajoba na úrovni žáka 4. třídy ZŠ. Ty firmy jsem informoval, že se dopouštějí na úřadech podvodu, a přesto dál seminář úřadům nabízejí.

Nejsme dokonalí. Neškolíme všechno. Neumíme time management. Neškolíme prezentační dovednosti. Ale v tom, co školíme, jsme nejlepší v ČR. Proto jako jediní v této zemi zveřejňujeme hodnocení všech účastníků, kteří absolvovali naše semináře.

Přesto tajemníci, tajemnice a tajemničata (což je nové jazykově korektní oslovení nebinárních osob) objednávají semináře, kde se školí jen ČSN 01 6910. Úřad tak vyhodí peníze oknem za školení, které bude z cca 3/4 neaktuální a ve většině případů i dražší.

I proto již 20 let školíme téma Současná legislativa a její dopad na úpravu dokumentů, kde ČSN 01 6910 je zdrojem sekundárním.

Dva příklady za všechny:

  • Tito lektoři Vás naučí, že datum se píše takto: 1. 2. 2025 (s mezerami – podle pravidel českého pravopisu z roku 1993).
  • Ale Vaše matrikářka Vám potvrdí, že datum se píše takto: 01.02.2025 (bez mezer a s bezpečnostní nulou – podle zákona od roku 2001).
  • Tito lektoři Vám řeknou, že společnost musí být psána v rozhodnutí přesně tak, jak je uvedená v obchodním rejstříku, např. Alfa s.r.o.
  • Ale my Vám ukážeme, že podle judikátů lze psát také Alfa, s. r. o., nebo ALFA, S. R. O., nebo alfa, s. r. o. Jde o úžasný benefit právě pro pisatele, kteří nikdy – díky těmto judikátům – už neudělají chybu.

To znamená, že ČSN 01 6910 je dobrá pro školení ve firmě, ale rozhodně není dostačujícím zdrojem při vytváření úředních dokumentů.

Firma AQE, agentura Bova, Ámos, Profesim, …, lektoři Táborský, Šromová, Kratochvílová, …, a další nabízející školení úpravy dokumentů podle ČSN 01 6910 vědomě uvádí úřady v omyl.


V cvičení agentury Bova (viz níže), jejíž seminář přednášel p. Táborský, najdete řadu nepravdivých tvrzení, z nichž bych chtěl vypíchnout dvě, které dokazují odbornou níži lektora:

Sám fakt, že je text psán fontem Times, který se nepoužívá od roku 2002, napovídá mnohé, nicméně lživá jsou tvrzení, že zápis obchodní firmy (názvu společnosti) musí být dle obchodního rejstříku (lektor doslova řekl, že ústavní soud vydal chaotický judikát) a že mezi PSČ a město píšeme mezeru o velikosti 2 mezer. Zaprvé mezi PSČ a město patří 2 mezery (ne mezera o velikosti 2 mezer), zadruhé to neplatí v řádkovém uspořádání, ale pouze v adresovém bloku, kdy jsou jednotlivé údaje pod sebou.

Podobně hloupá a nebezpečná tvrzení šíří lektorka Kratochvílová (AQE), která tvrdí, že zkratka IČ neexistuje :-) a Ústavní soud ji tak uvádí mylně.

Jak to se zkratkami IČ a IČO opravdu je, to si přečtěte v mém článku na IČO nebo IČ.

Radim Martynek ODBORNÁ TÉMATA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *