Asi málokomu se chce běhat v podzimních plískanicích do pekařství, a tak i já se nechal inspirovat rodiči své manželky a začal péct vlastní chléb. Večer ho zadělám – ráno ho upeču.
Co je třeba na 1 chléb:
- 1 hrnek žitné mouky
- 3 hrnky hladké mouky
- 1 lžička kmínu
- 2 lžičky soli
- 0,5 lžičky sušeného droždí
vše zamíchat v míse a přidat
- 2 hrnky studené vody
- 1 lžičku octa
vytvořit řidší těsto
zakrýt útěrkou
nechat přes noc nakynout
ráno vložit do vyhřáté formy a upéct
Detailní postup:
- Všechny suché suroviny nasypeme do větší mísy a na sucho promícháme. Přidáme vodu.
- Suroviny promícháme, aby vzniklo řidší těsto. Posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme při pokojové teplotě kynout 12–18 hodin. Potom těsto v míse obrátíme vařečkou, znovu zasypeme moukou a necháme odpočinout 30 minut.
- Zatím rozpálíme troubu na 230 °C a vložíme do ní prázdný kastrol (litinový nebo silný nerez či smalt, průměru asi 21–23 cm a suchý). Hrnec necháme rozpálit cca 30 minut. Do horkého suchého kastrolu vyklopíme pomocí stěrky těsto, posypeme kmínem.
- Hrnec přikryjeme poklicí/alobalem a pečeme 30 minut při teplotě 230 °C, pak poklici sundáme a dopékáme asi 20 minut na 220 °C. Chleba se nepřichytí a krásně se vyklopí hned čerstvě upečený, jen musíte dodržet těch 30 minut rozpálení suchého kastrolu.
Mé tipy:
- Používám 2 formy – na bábovku a podélnou – a peču 2 chleby zároveň. Ušetřím tím elektrickou energie a chléb vydrží 2–3 dny čerstvý. Bohužel se málokdy dožije 2. dne :-)
- Horkou formu je dobré vystříkat olejem ve spreji těsně před vložením těsta.
- Do těsta lze zamíchat např. škvarky, oříšky, sezam, …, cokoli vás napadne (a bude vám chutnat).