Tento článek nemá být přehledem toho, co AI dokáže, ale ukázkou toho, v čem Vám může práci ulehčit. Asi to všichni znáte, jste úředník, který studoval technický obor, pracujete například na životním prostředí a máte otevřít zákon, judikát, komentář, orientovat se v právním textu a na jeho základě zpracovat rozhodnutí ve správním řízení. Tady už ovšem buďte vůči AI ostražití. Umí vyhledat informace, ale s použitými zdroji si neláme hlavu. Příklad:
Asi jste absolvovali vstupní vzdělávání či zkoušku zvláštní odborné způsobilosti, kde Vám vtloukali do hlavy orgány obce, které jste úspěšně den po kurzu či zkoušce – a možná i dříve – zapomněli. Tak teď to můžete chatbotovi vrátit – zeptejte se ho na orgány obce. Orgánů obce je podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), pět. Taxativní výčet najdete v § 5 odst. 1 citovaného zákona. Když se zeptáte chatbota, trefí čtyři z pěti. Trefí i číslo zákona, ale orientace v něm mu tedy úplně nejde.
Otázka znějící Jaké jsou orgány obce v zákoně č. 128/2000 Sb.? přinese tuto nepřesnou odpověď:
- Zastupitelstvo
- Rada
- Starosta
- Obecní úřad
- Výbory a komise
Nicméně správné odpovědi jsou tyto:
- Zastupitelstvo
- Rada
- Starosta
- Obecní úřad
- Zvláštní orgány obce
Komise a výbory nejsou orgány obce, ale orgány zastupitelstva a rady. Poslední odrážku chatbot jednoduše popletl. Když ale víte, jak na něho, pak i tuto odpověď najde. Zeptejte se:
Jaké jsou orgány obce podle zákona zveřejněného
na https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-128?
A odpověď bude přesná.
Jaké z toho plyne ponaučení? Zadejte co nejpřesněji svůj dotaz a ideálně ho naveďte na zdroj, kde má hledat. Jinak použije kde co: od Wikipedie po bulvár 😊
A co judikáty?
Stejný postup můžeme aplikovat i na práci s nimi. Dosud jsem četla stovky stran judikátů, které potřebuji pro psaní odborných knih a přípravu svých kurzů, ale s tím je konec. Vložím soubor umělé inteligenci s žádostí o odborný sumář. A je to!
Ideální je stav, když judikát máte k dispozici. Když se Vám ho nechce číst, tak ho dejte chatbotovi. A jak?
- Otevřete stránku www.chatgpt.com.
- Pomocí svorky přiložte soubor.
- Požádejte chatbota, aby Vám udělal sumář přiloženého souboru a aby s Vámi mluvil jako s právníkem.
Proč zrovna takto? Jako úředníci asi nechcete, aby Vám o judikátu vyprávěl jako zedníkovi. Když s Vámi bude mluvit jako s právníkem, najdete tam strany sporu, popis problému, argumentaci stran a výsledek.
Pokud judikát nemáte, doptejte se chatbota, jestli nějaký takový existuje. Ale pak buďte opatrní stran použitých zdrojů, protože se může stát, že bude čerpat z nerelevantních zdrojů.
A je hotovo. Během pár vteřin budete mít sumář toho, co Vy byste četli půl dne.
Nicméně buďte pak poctiví – přiznejte tento zdroj. Není nic špatného na tom, že UI používáte.